10 Ocak 2010 Pazar

Yılancık Hastalığı Tedavisi Yılancık Hastalığı

Yılancık hastalığı, doktorlar tarafından Streptokok olarak isimlendirilir. Streptokok bakterilerinin, daha az olarak da benzeri başka bakterilerin neden olduğu, mikrobik bir hastalıktır. Yılancık hastalığı halk arasında yılancık olarak da bilinmektedir. Yılancık hastalığın tedavisi ne geçmeden önce yılancık hastalığının belirtilerinden bahsedelim. Yılancık hastalığının belirtileri arasında ağrı, ateş, titreme şeklindedir. Yılancık hastalığı tedavisinde yılanla ya da yılancıklarla ilgisi bulunmamaktadır.


Yukarda adı geçen mikroplar, zaman zaman deriden gelip geçerken, kendilerine açık kapı bulurlarsa; bu daveti kaçırmayıp, hemen o bölgeye yerleşirler. Vücuda açılan bu kapı; derideki küçük bir sıyrık, yara, çıban, egzama şeklinde , derinin bütünlüğünün bozulduğu ve yıprandığıu alanlardır. Genelde yılancığın en sık oluşma yeri, genellikle yüzdür. Oysa ülkemizdeki yılancığın en çok yerleştiği bölge, bacakların dizden aşağı kısmıdır. Bunun nedeni, ayak Parmak aralarındaki, tedavi edilmeyen mantar hastalıklarıdır. Yılancık hastalığı tedavisi kendiliğinden veya kaşıntıyla oluşan çatlaklar, mikroplar için çok iyi bir giriş kapısı görevi görür. Hasta bölge, aniden ağrıyla şişip, kızarmaya başlar ve hasta; ateş, ağrı, halsizlikle yatağa düşer. Bölge; Canlı kırmızı, gergin, sert, şiş ve ağrılı olup, on onbeş cm. çaplarına varabilir. İyileştirme için, halk arasında yılancık taşı yapıştırma geleneği bulunmaktadır. Yılancık taşlarının yapışıp yapışmaması, hiç önemli olmadığı gibi; taşların iyileşmede payları da yoktur. Yani yılancık hastalığının tedavisinde yılancık taşlarının hiçbir faydasıyoktur. Eğer; ayaktaki giriş kapıları sürekli açık kalacak şekilde, ayak mantarları, tedavisiz bırakılırsa; yılancık, sık sık yineler ve bunun sonunda bacak, geri dönüsümü olmayan ve ” Fil bacağı” diye adlandırılan kaba ve kalın bir görünüme girer. Bir deri Hastalıkları uzmanı denetiminde tedavisi kolaydır. Antibiyotiklere çok iyi yanıt verir. Yinelemeleri önlemek için; giriş kapıları çok iyi aranıp, ortadan kaldırılmalıdır.

Buna çok benzeyen, fakat geniş alan şeklinde değil, çizgi şeklinde kızarma ve şişmeyle kendini gösteren ”Lenfajit” adlı hastalık vardır. Oluşum nedeni, yine derideki açık kapılardır ve etken de çoğu kez aynıdır. Bu yazı sağlıklı yaşam önerileri blogunda yayınlanmıştır. Yılancık hastalığı tedavisi için sitemize uğrayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder